czesko-polska witryna internetowa * česko-polská internetová stránka  -  www.cepol24.pl

 

l home l  l stary cepol

CZECHY

POLSKO

j

http://info.cepol24.pl

Przeprowadzka na http://info.cepol24.pl

Święto Cyryla i Metodego

cepol 5.7.2016 Dziś na Morawach odbywają się uroczystości związane z obchodami przyjścia na Morawy w 863 r. apostolów Słowian - Cyryla oraz Metodego. W związku z tym na ponad 1200 ratuszach pojawiły sie obok czeskiej także flagi morawskie, co ma podkreślać stosunek oraz szacunek wobec własnej historii i tradycji. W niektórych gminach w tym dniu udostępnione są obiekty zabytkowe za darmo albo ze zniżką. Największe uroczystości odbyły się w Velehradzie na południu Moraw, są to obchody katolickie, na których przemówił np. prymas Czech arcybiskup Dominik Duka, który również podkreślił znaczenie szacunku wobec własnej historii i prawdy.

 

Překračování česko-polské hranice

Z webu Ministerstva zahr. věcí ČR Překračování česko-polské státní hranice v období od 4.7. do 2.8. 2016

Ustawa antynikotynowa została przez czeską Izbę Poselską odrzucona

cepol 25.5.2016 oznacza to, iż wszystko w Czechach pozostaje tak, jak było dotąd. Procedowana właśnie nowelizacja ustawy miała zdecydowanie zakazać palenia w restauracjach i lokalach gastronomicznych, dotąd nie objętych zakazem. Najpierw w Izbie przeforsowano liczne poprawki, znacząco łagodzące zamiar ministerstwa zdrowia, ale ostatecznie cała ustawa po prostu przepadła - zabrakło ośmiu głosów do jej przyjęcia, prawdopodobnie największa w tym zasługa części posłów współrządzącego ruchu ANO, którzy wraz z opozycją (głownie ODS) podnieśli rękę przeciw. Premier Sobotka, szef rządzącej socjaldemokracji określił postawę ANO jako "sprzeczną z zasadami funkcjonowania koalicji rządzącej" i zapowiedział zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Koalicyjnej.

Alarm smogowy

cepol 6.11.2015 W nosy służby meteorologiczne ogłosiły "sytuację smogową", czyli alarm smogowy w Pradze, Brnie, w woj. Ołomunieckim, Zlińskim I w części woj. Morawskośląskiego. Przyczyną jest wysokie stężenie cząstek kurzu w powietrzu. Czeski zakład meteorologii wzywa kierowców, by w miarę mozliwości nie uruchamiali auta, gdyż to właśnie pojazdy mają największy udział w zaistnialej sytuacji. Osoby ze schorzeniem dróg oddechowych, serca oraz osoby starsze I małe dzieci powinny unikać pobytu na polu.

Tragedia w Czechach

cepol 22.07.2015 Polska ciężarówka spowodowała tragiczny wypadek na trasie kolejowej Ostrawa – Hranice na Moravě, skład pendolino  przed 8 godz. rano jadący z Ostrawy na strzeżonym  przejeździe w Studence staranował przy prędkości 160 km/h ciężarówkę z ładunkiem blachy. Pojazd wjechał na przejazd w trakcie spadania szlabanów, kierowca został  za kierownicą, nic mu się nie stało, ale  pozostastawił  ciężarówkę na przejeździe. Według zapewnień ekspertów mógł szlaban staranować. W konsekwencji zderzenia pociągu z ciężarówką 2 osoby zmarły, 13 odniosło obrażenia, z tego stan 5 jest ciężki. Ruch na tej ważnej trasie kolejowej (Ostrava-Praha, na odcinku Ostrava - Hranice) został wstrzymany i prawdopodobnie stan ten potrwa do północy. Czeskie koleje, jak i pozostali przewożnicy, zapewniają komunikację zastępczą (autobusową) na odcinku Ostrava – Svinov – Hranice na Moravě.

Polskiego kierowcę przesłuchuje policja, minister spraw wewnętrznych wyraził opinię, iż powinien zostać zaaresztowany. Media mówią o jednoznacznej winie kierowcy.

Zdjęcia z miejsca wypadku: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/317948-nehoda-ve-studence-ridic-zustal-s-kamionem-na-prejezdu/

Na Słowacji powstaje nowa, konserwatywna, gazeta

cepol 21.6.2015 – oto jej adres internetowy: http://www.konzervativnydennik.sk/
- by projekt ten z powodzeniem się rozkręcił, muszą uzbierać 80 000 euro, obecnie z datków zwykłych ludzi zgromadzono przeszło 60 000 euro. Do tej nowej gazety (internetowej, może w zamyśle i drukowanej?) przechodzą też znani dziennikarze, którzy dotąd pracowali w redakcji tygodnika týždeň, z którym rozstali się z powodu ideologicznych różnic głownie z redaktorem naczelnym (nie zgadzając się ostatnio z linią pisma, która stawała się coraz bardziej liberalna) Štefanem Hríbem. Zarzucali mu zbytnie preferowanie liberalizmu, dlatego zdecydowali się na przejście do środowiska czysto konserwatywnego projektu, który realizuje katolickie (ortodoksyjne) środowisko strony internetowej postoy.sk
Na stronie internetowej powstającego Dziennika konserwatywnego jest numer konta, można wspomóc powstanie katolickiej gazety na Słowacji.

Nad Praskim Hradem będzie powiewała flaga husycka

cepol 31.5.2015 Czeski prezydent Miloš Zeman podjął decyzję, iż od przyszłego piątku zamiast flagi prezydenckiej nad Hradem będzie się unosiła flaga husycka, czyli czerwony proporzec z złotym kielichem (lub czarny z kielichem czerwonym, historycy do dziś nie są pewni, która wersja jest właściwa).  Będzie to symbol uroczystości związanych z 600 rocznicą spalenia czeskiego bohatera narodowego, księdza i rektora Uniwersytetu Praskiego Jana Husa.  Flaga ta będzie obecna na zamku, czyli siedzibie głowy państwa czeskiego aż do 6 lipca. 5 czerwca rozpocznie się również wystawa okolicznościowa pt. “Nie odwołam” poświęcona bohaterowi narodowemu.

Gest z flagą jest, jak przypominają czeskie media, nawiązaniem do roku 1925, kiedy w ten sposob rocznicę Husa przypominał pierwszy czechosłowacki prezydent Tomáš Garrigue Masaryk.

Wówczas flaga ta spowodowała międzynarodowy skandal, Pragę opuścił nuncjusz papieski i dyplomatyczny spór pomiędzy Pragą i Watykanem trwał kilka lat.

Strona poświęcona 600 rocznicy spalenia mistrza Jana Husa: http://janhus600.cz/

Jest Pan bohaterem - tymi słowami przywitał czeski prezydent Zeman głowę Kurdystanu

cepol 12.05.2015  Jak informuje czeski portal novinky.cz (http://www.novinky.cz/domaci/369280-jste-hrdina-vital-zeman-hlavu-kurdistanu.html ) na Praskim Hradzie doszło dziś do spotkania czeskiego prezydenta z prezydentem irackiego autonomicznego Kurdystanu Masúdem Barzáni. Na spotkanie, trwające ponad godzinę, i połączone z obiadem Zeman swego gościa zaprosił jako “bohatera Kurdystanu”.

Głównym tematem spotkania była walka z tzw. Państwem islamskim IS. Zeman jest zwolennikiem twardej  postawy  wobec terroryzmu islamskiego. W tym kontekście docenia walkę bojowników kurdyjskich. Państwo czeskie podarowało Kurdom 500 tun starszej amunicji o wartości 41 milionów koron. Konkretnie chodziło o dziesięć milionów naboi do kałasznikowa, osiem milionów naboi do karabinów maszynowych, 5000 ładunków do pancerfaustów i tyle samo granatów ręcznych.

Zmarł były premier Stanislav Gross

cepol 16. 4. 2015 Po cięzkiej chorobie w Pradze zmarł 45 letni były premier, członek Czeskiej partii Socjaldemokratycznej  Stanislav Gross. Informacje tę podają omal wszystkie czeskie media powołując się na źrdódła bliskie rodzinie zmarłego. Rzeczniczka prasowa partii . ČSSD Eva Gregorová również potwierdziła, iż informacja jest prawdziwa. Gross, był ministrem spraw wewnętrznych, póxniej został w 2004 ro. Prezesem rady ministrów, funkcję sprawował aż do kwietnia 2005.

O chorobie, która spowodowała jego zniknięcie z życia publicznego nie chciał publicznie rozmawiać. Jego stan stale pogarszał się. Media podawały, iż chorował on na amiotroficzną lateralną sklerozę, czyli chorobę podczas której stopniowo zanikają komórki mięśni.

Sobotka dalej szefem socjaldemokracji

cepol 14.3.2015 Na zjeździe rządzącej czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (ČSSD) delegaci dokonali wyboru kierownictwa partii. Prezesem ponownie wybrano dotychczasowego szefa, premiera, Bohuslava Sobotkę. Jego wybór nie był zaskoczeniem i nie miał właściwie żadnego kontrkandydata. Więcej emocji budziła kwestia powołania zespołu wiceprzewodniczących, gdyż właśnie tu upatrywano się możliwego zarzewia konfliktów – ponieważ w partii istnieją dwa zwalczające się skrzydła – czyli frakcja premiera i frakcja umownie nazywana „haszkowcy”, czyli skupiona wokół wojewody południowomorawskiego Haška, który należał do tzw. spiskowców, którzy w porozumieniu z lewicowym prezydentem mieli po wyborach parlamentarnych odsunąć Sobotkę od władzy w partii.

Tajwańczycy podarowali Czechom pałacyk. Za darmo, w imię  pamięci bohaterów z czasów drugiej wojny…

cepol 18.01.2015 (aktualne.cz) Pałacyk w Pardubicach, znany jako “Pardubicki zameczek” własciciele z Tajwanu najpierw zamierzali sprzedać za grube miliony, ale gdy dowiedzieli się o historii tego miejsca, zaoferowali nieruchomość czechosłowackiej gminie legionistów za darmo.  

Spółka Foxconn zaskoczyła swoim postępowaniem przedstawicieli Gminy legionistów, wiceprzewodniczący Jindřich Sitta stwierdził: “Ich oferta wytrąciła mnie z równowagi. Po raz pierwszy spotkałem się z przedsiębiorcami – a Tajwańczycy to twardzi businessmani - którzy interesowali się czymś innym niż maksymalizacją zysków.”

Przedstawiciele firmy Foxconn reagowali w ten sposób na to, co się dowiedzieli o budynku, którego byli właścicielami. W pałacyku bowiem w czasach drugiej wojny światowej  byli uwiezieni i następnie straceni czescy członkowie ruchu oporu, w tym i 33 osób ze spałonej przez Niemców wioski Ležáky, którą spotkał podobny los jak słynne Lidice z powodu udzielenia pomocy czeskim spadochroniarzom – sprawcom zamachu na Reinharda Heydricha.  

Ponieważ nieruchomość chciała kupić Gmina legionistów, Tajwańczycy byli ciekawi, jakie ma wobec nieruchomości plany. Projekt zaimponował im na tyle, że negocjacje zakończyli zdaniem: "Ci ludzie zasługują na to. A my rozumiemy wasze dążenie do upamiętnienia ofiar czeskich bohaterów. Czyli od teraz rozmawiajmy o przejęciu budynku przez waszą gminę." Dodajmy - o bezpłatnym przejęciu.

W budynku ma powstać muzeum czechosłowackich spadochroniarzy oraz ofiar niemieckich represji centrum edukacyjne poświęcone antynazistowskiemu ruchowi oporu oraz miejsce pamięci.

O postawie rozstrzelanych Czechow zachował się zapis wykonany przez Niemców, którzy 24. czerwca 1942 r. po straceniach zanotowali: “Wszyscy skazani byli zdecydowani, mocni i spokojni. Osoby numer 1 – 30 podczas stracenia nie mówiły, osoby nr 31 – 33 w czeskim języku zawołały Niech żyją legioniści! …”

W budynku tym stracono 190 mężczyzn, kobiet i dzieci starszych 15 lat.

Czeskie święta Bożego Narodzenia dziś

cepol 25.12.2014 Według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez agencję GfK 36 procent Czechów ma w swoim domu sztuczną choinkę. Karpia na wieczerze wigilijną zjadło 67 proc. ludzi. A warzywną sałatkę ziemniaczaną aż 89 proc. . Zdecydowana większość, 94 procent, spędziła wigilię w domu. Tylko 2 proc. nie ma żadnego drzewka

Zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem przestrzegają bardziej kobiety oraz rodziny z dziećmi. Najmniej tradycyjnych zwyczajów przestrzega się w województwach Pardubickim i Hradec Kralove.

Najbardziej tradycjonalistyczne woj. to Karlovy Vary i Ołomuniec.

Jedna trzecia Czechów podobno w dzień wigilijny przestrzega post. Łuskę z karpia jako symbol pomyślności finansowej trzyma ponad połowę ludzi. Ponad 40 procent ludzi wierzy w różne przesądy związane z tym świętem i nie wiesza prania, nie chodzi do knajp i nie gra w karty.

Ponad połowa Czechów ma w domu jemioła, jedna piąta wybrała się na pasterkę lub do kościoła. 61 procent ludzi upiekło sobie w domu tradycyjne czeskie „cukrovi”.

Czystka i pełzająca likwidacja czeskiego Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych (USTR)!?

cepol 17.12.2014 (na podstawie informacji portalu echo24.cz) Czeski odpowiednik IPNu zwalnia 21 pracowników, czyli prawie jedną piątą wszystkich zatrudnionych. Wśród zwolnionych jest również badacz przeszłości totalitarnej Radek Schovánek, który podczas procesu lustracyjnego ministra finansów Czech Andreja Babiša obciążył go potwierdzając prawdziwość zarzutu, iż obecny wicepremier współpracował z komunistyczna tajną policją StB. Babiš na razaie proces wygrał, sąd w Bratyslawie uznał, iż on nie współpracował z StB.

Fakt, że ministrem w rządzie czeskim jest człowiek nie mogący się wykazać czystym zaświadczeniem lustracyjnym jest w pewntym sensie wydarzeniem przełomowym. Mozna mówic o końcu pewnej epoki. Epoki próby rozliczenia totalitarnej przesżłości. A obecne zmiany w isntytucie mającym w rozliczeniu naukowo i fachowo pomagać są potwierdzeniem tego groźnego trendu.

Instytut wczoraj definitywnie zatwierdził znowelizowany statut, co oznacza, że likwiduje dział informatyczny i digitalizacji w ramach instytutu. Właśnie tego działu dotyczy najwięcej zwolnień. Zadanie digitalizacji ma przejść do ABS (archiwum służb bezpieczeństwa), gdzie część zwolnionych na skutek nacisku związków zawodowych z Instytutu może znaleźć pracę. Chodzi o 6 osób.

Ale zmiany te związki zawodowe odrzucają, twierdząc, że są sprzeczne z prawem i że tak naprawdę służą one do tego, by się pozbyć niewygodnych ludzi (jak właśnie Suchánek).

We wtorek przed budynkiem Instytutu protestowali związkowcy, znany historyk Petr Blažek zwrócił podczas happeningu protestacyjnego uwagę na to, że zwalnia się ludzi, którzy pomagali podczas powstawania Instytutu. “Zamiast nagrody z okazji świąt zostali wyrzuceni”.  Nowy szef USTR Hazdra nie zgadza się z zarzutami, iż o zwalnianiu decydują interesy polityczne. Jego zdaniem zmiany w USTR to zmiany systemowe, które usprawnią pracę historykom i badaczom.

W ostatnim czasie instytut opuściło razem około 50 osób, razem ma on prawie 120 pracowników – już te liczby pokazują, że praca tej ważnej dla poznania historii instytucji jest mocno rozchwiana i zagrożona i rękę do tego przykłada obecne kierownictwo USTR z poparciem politycznie wybieranej Rady USTR.

Obecne kierownictwo zwolnienia uzasadnia rzekomymi błędami w przeprowadzonej digitalizacji dokumentów. Pracownicy się z tym argumentem nie zgadzają, ich zdaniem błędów jest mało, to tylko pretekst. Dziwi argumentacja szefostwa placówki przypominająca język normalizacji komunistycznej z lat 70 XX wieku (brak chęci prowadzić dialog wyklucza niektórych z dialogu – stwierdziła szefowa ABS).

Także opozycyjni politycy prawicowi podnoszą alarm. Ich zdaniem odbywa się pełzająca likwidacja ważnej dla poznania historii instytucji.

 

Wydaje się, że lewicowa Rada USTRu faktycznie dąży do przeforsowania zmian, które co najmniej psują atmosferę wokół tej instuytucji oraz znacząco ograniczają zdolność do pracy. To samo w sobie jest zastanawiające.

Czechom spada stopa, Polakom i Słowakom    rośnie

cepol 13.12.2014 Mijają czasy, kiedy Czechy byli najbardziej bogatym krajem Europy środkowej. Według badań Eurostatu obecnie wyższa stopa życiowa niż w Czechach jest w Polsce i na Słowacji.

Jeśli chodzi o indeks stopy życiowej mierzonej według parytetu siły nabywczej w 2013 roku Polska osiągnęła 75 proc. średniej unijnej i to jej daje 20 pozycję, natomiast Czechy mają 74 proc., tak samo jak Słowacy i to oznacza 21 pozycję dla tych państw. Najlepiej jest pod tym względem w Luksemburgii i Niemczech , najgorzej w Bułgarii.

Polska najbardziej skorzystała na kryzysie, kiedy jako jedyne państwo w UE nie odnotowała spadku PKB na tym poziomie, co pozostałe kraje, pompując pieniądze z wielkiego unijnego pakietu stymulacyjnego do gospodarki.

100 tysięcy podpisów przeciwko Zemanowi


cepol1.12.2014 W Pradze odbyła się manifestacja sprzeciwu wobec prezydenta Czech Miloša Zemana. Wzięło w niej udzial ok. 500 osób. Ponieważ padało, nie widać było że protestujący przeciwk Zemanowi mają być ubrani w czerwone koszulki i mieć czerwone kartki jako symbol wyrażenia swego niezadowolenia ze stylu sprawowania władzy przez głowę państwa.

Marsz z Placu Wacława dotarł na Praski Hrad, gdzie organizatorzy protestu wręczyli petycję z 100 000 podpisów. Miało zostać przeczytane oświadczenie, w którym padnie apel, by prezydent zrzekł się funkcji. Prezydent na pewno nie odbierze tej petycji osobiście, bo akurat jest z wizytą na południowych Morawach.

Petycja ma jeden szkopuł – nie ma na niej realnych podpisów, chodzi o wydruk internetowej petycji (2200 kartek A4).

Protestujący oświadczają, iż prezydent nie broni interesów Republiki Czeskiej, lamie dobre obyczaje i jest złym przykładem dla obywateli.

Ważne głosy w Czechach, porównajmy?

cepol 22.11.2014  Przyjrzyjmy się temu, jak to jest z ważnymi i nieważnymi glosami w Czechach....

Náhle zemřel Václav Burian

Václav Burian, olomoucký redaktor, básník a překladatel 9. října náhle zemřel ve Vídni, kde se účastnil vernisáže svého jmenovce výtvarníka Martina Buriana a prezentoval svůj dvouměsíčník Listy. Byl jednou z výrazných osob česko-polské komunity a jako vydavatel a redaktor původně exilových Listů se výrazným způsobem zasadil o širší seznámení českých čtenářů s polskou literaturou a kulturou. Z beletrie překládal nejčastěji Czesława Miłosze. Do češtiny rovněž převedl Dějiny literatury jidiš Choneho Schmeruka, Prameny a ruce. Básně a poetické meditace Karola Wojtyły (společně s Ivetou Mikešovou) nebo studii Janusze Tazbira Protokoly sionských mudrců: Pravda nebo podvrh?. Václav Burian byl nedávno oceněn Medailí vděčnosti od Evropského centra Solidarity v Gdaňsku.

Rekordowa niska frekwencja

cepol 26.5.2014 Wybory do Parlamentu Europejskiego, które się odbyły w Czechach i na Słowacji zakończyły się tam sensacyjnym wynikiem. Mianowicie chodzi o katastrofalną frekwencję - w Czechach wyniosła ona 18 procent, na Słowacji 13 procent!

Niepolitycznapolityka triumfuje w kolejnym kraju

Słowacja: cepol 30.03.2014 Wczoraj odbyła się w Słowacji druga runda bezpośrednich wyborów prezydenckich, której zdecydowanym premierem był obecny premier Robert Fico. Ten niezwykle skuteczny i popularny lewicowy polityk wygrał pierwszą rundę uzyskując  28 proc. Głosów. Drugi był  wówczas niespodziewanie biznesman i polityczny nowicjusz Andrej Kiska (24 proc). Frekwencja podczas pierwszej rundy wyniosła 43 proc. Tym razem do urn fatygowało się więcej wyborców, udział w wyborach wzięło50 procent

uprawnionych do głosowania, co jak na Słowacje, gdzie wybory ciesząsię stosunkowo małym zainteresowaniem, jest niezły wynik.

Doświadczonego i popularnego (w sondażach wszelkiej maści Fico i jego partia SMER zdecydowanie miażdżą pozostałych aktorów słowackiej sceny politycznej) tym razem niespodziewanie pokonał politycznie niedoświadczony przedsiębiorca i działaś społeczny ANDREJ KISKA. Zagłosowało na niego prawie 60 procent wyborców, podczas gdy Robert Robert Fico uzyskał 40 proc. głosów.  Na razie nikt na dobrą sprawę nie potrafi powiedzieć, dlaczego tak się stało, co zaważyło, dlaczego słowacki wyborca z takim dużym wskazaniem zagłosował na politycznie nieznanego człowieka. W słowackim ładzie konstytucyjnym prezydent nie jest zbyt mocny, ma raczej kompetencje „dekoracyjne”, nawet fakt, że jest wybierany w elekcji bezpośredniej nie oznacza, że jest to mocny gracz na scenie politycznej. Dotychczasowe głowy państwa raczej niezbyt przyczyniły się do wzmacniania autorytetu głowy państwa. Ale Słowacja przejęła czechosłowacki model, w którym konstytucyjnie słaby prezydent odgrywał faktycznie istotną rolę, co miało swe korzenie w tradycji politycznej. Być może Kiska będzie w stanie ów autorytet przypisywany funkcji napełnić.

 

Andrej Kiska - rocznik  1963, przedsiębiorca bez politycznego życiorysu, z wykształcenia inżynier, w latach 90. prowadził instytucje parabankowe, które były kilkakrotnie karane przez nadzór finansowy i sądowo. Od 2006 r. zajął się działalnością charytatywną. Ma 51 lat, po raz drugi żonaty, 4 dzieci.

 

Był to kandydat „obywatelski”, czyli niezwiązany z żadną partią polityczną, wyraża więc w pewien sposób głosy niezadowolenia obywatelskiego. W kampanii wyborczej jego brak  doświadczeń politycznych u apolitycznych Słowaków mógł wywoływać zachwyt, ale nikt, a być może ani on sam, nie wie, jak będzie postępował w funkcji prezydenta, czym będzie się kierował podejmując decyzje (np. istotna jest rola prezydenta w polityce zagranicznej).

Przegrana Fico to poważny błąd polityczny, wypadek, do którego nie powinno było (zdaniem socjalistów premiera) dojść. Pomimo, że funkcja prezydencka jest raczej fasadowa, to wynik bezpośrednich wyborów jest bardzo mocnym sygnałem, nie można tego lekceważyć. Partia premiera podczas kampanii wyborczej prowadziła kampanię negatywną polegającą na oczernianiu kontrkandydata, dotąd SMER był w poprzednich wyborach skuteczny dzięki akcentowaniu pozytywnego przekazu, tym razem postawili na inna kartę (zarzucając Kisce np. powiązanie z scjentologami) i w ten sposób przegrali te wybory.

Kiska zbudował swój wizerunek na swej działalności charytatywnej (prowadzi organizację „Dobry anioł”) i swej apolityczności. Te treści spodobały się większości wyborców.

Czy nowy prezydent, który zostanie inaugurowany latem br. nada swej karierze politycznej inne, bardziej konkretne treści – o tym się dopiero przekonamy.

 

 

http://info.cepol24.pl

Chytají pokemony už  i v sejmu

cepol 4.8.2016 Informační portál wpolityce.pl přinesl zprávu o tom, že v polské dolné komoře parlamentu - v jemu - byli přistiženi dva poslanci, kterak chytají na chodbáích  této instituce pokemony. Prý tam špatně funguje GPS, takže se moc nedá hrát, ale zkoušejí to. Přistiženi byli dva představitelé oposice - z Občanské platformy a ze strany Nowoczesna.pl.

Světové dny mládeže a papež František v Polsku

cepol 29.7.2016  Krakov a široké okolí prožívají doslova obležení, všude je spousta radostných, mladých lidí z celého světa. Polsko, církev I stát (bezpečnostní složky) jakožto organizátoři obstáli. Nioc špatného se nepřihodilo a navíc hosté z více než 180 zemí světa si odnášejí z hostitelské země ty nejlepší dojmy. Navzdory tvrzení západního tisku, že v Polsku  panuje diktatura, nic takového tam neviděli. Polsko si získalo více než 2 miliony nových sympatiasantů, k nim patří nepochybně také stávající hlava katolické církvě,  papež František, který rovněž mohl být mylně informován o tom, co ho v této zemi očekává - západní tisk poukazoval na polské konservativní kruhy, které údajně papeže nenávidí. S ničím takovým se římský biskup nesetkal, ba právě naopak - pocítil nadšení, neobyčejnou sympatii celého lidu polského, církevní hodnostáře nevyjímaje.

Tesco v Polsku propaguje teror a násilí?

Síť Tesco v Polsku prodává zboží s podobiznou teroristy Che Guevary, po intervenci týdeníku Do Rzeczy údajně přestane toto zboží již objednávat. Ale doprodá to, co má a zahraniční obchodník se ani nehodlal omluvit za použití podobizny vraha a organizátora státního násilí na spotřebním zboží. Polští spotřebitelé, naštvaní počinem této sítě, přemýšlejí, kdy se v Tesco objeví zboží s podobiznou Hitlera, Stalina či Brejvika.odkaz

Beata Szydlová oznámila složení nové vlády

cepol 9.11.2015 Vítězná strana v nedávných parlamentních volbách, Právo a spravedlnost (PiS) získala nadpoloviční většinu v dolní komoře parlamentu a mohla tudíž sestavit svou, poprvé v po roce 1989 novodobých dějinách Polska, nekolaiční vládu. Dnes na společné tiskové konferenci předsedy strany PiS Jaroslawa Kaczyňského a Betay Szydlové, která vedla volební kampaň strany jako budoucí možná premiérka, byla oznámena nová vládní sestava.

I. náměstek předsedkyně vlády RM a ministr kultury - Prof. Piotr Gliński

Náměstek RM, ministr rozvoje - Mateusz Morawiecki

Náměstek ministra rozvoje, ministr členy Rady ministrů - Jerzy Kwieciński

Náměstek RM, ministr vědy - Jarosław Gowin

Śéf Kanceláře předsedkyně RM – Beata Kempa

ministr v kanceláři předsedkyně RM, předseda stálého výboru– Henryk Kowalczyk

ministr v kanceláři předsedkyně RM – są mluvčí vlády – Elżbieta Witek

MNO – Antoni Macierewicz

ministerstvo spravedlnosti – Zbigniew Ziobro

ministerstvo státního pokladu – Dawid Jackiewicz

ministerstvo životního prostředí – Jan Szyszko

ministerstvo energetiky – Krzysztof Tchórzewski

ministerstvo školství – Anna Zalewska

ministerstvo sportu a turistiky- Witold Bańka

ministerstvo práce a sociálních věcí – Elżbieta Rafalska

ministerstvo vnitra a administrace – Mariusz Błaszczak

ministerstvo Rolnictwa i Rozwoju – Krzysztof Jurgiel

MZV – Witold Waszczykowski

ministerstvo digitalisace – Anna Streżyńska

ministerstvo infrastruktury a stavebnictví – Andrzej Adamczyk

ministerstvo zdravotnictví – Konstanty Radziwiłł

ministerstvo mořského hospodářství – Marek Gróbarczyk

ministerstvo financí – Paweł Szałamacha

Člen RM, koordinátor pro zvláštní služby– Mariusz Kamiński

ministr v kanceláři předsedkyně RM pro evropské záležitosti - Konrad Szymański

ministr v kanceláři předsedkyně RM pro kontakty s parlamentem – Adam Lipiński

Ve věku 90 let zemřel Czesław Kiszczak

cepol 6.11.2015 Od roku 1945 byl spojen s vojskema se stranou, od 70. let v nejvyšších vojenských funkcích.V roce 1981 se stal ministrem vnitra v juntě generála Jaruzelského. Patřil k blízkým spolupracovníkům generála Jaruzelského a tudíž i k organisátorů stanného práva v Polsku. Nesl tedy přímou odpovědnost za potlačení odborového svazu Solidarita a všech demokratisačních proudů v polské společnosti 80. let. Toto temné období polských dějin přineslo i celou řadu obětí komunistického teroru, který Kiszczak jako ministr vnitra a tudíž i šéf Státní bezpečnosti SB, řídil.

Právo a spravedlnost bude vládnout samostatně

cepol 28.10.2015  oficiální výsledky voleb a změny z toho vyplývající pro Polsko i jeho okolí.

Chtějí zakázat novináři, aby se ptal.

V Polsku je obviněn novinář z porušení předpisu Trestního zákona (čl. 212 polského TZ) jen za to, že jedné firmě mailem zadal otázku. Tuto otázku dosud nikde a nikdy nepublikoval, nicméně firma se cítila ohrožena již faktem, že otázka padla v e-mailu a rozhodla se novináře obvinit a hnát ho k trestnímu soudu.

Pokud soud rozhodně o vině novináře (což by bylo absurdní, už i to, kdyby se soud rozhodl toto vůbec projednávat), může sáhnout k sankci až do výše jednoho roku odnětí svobody.

Onen čl. 212 patří k těm nejvíce kritisovaným v Polsku, jde totiž o pomluvu, které má dle polského zákonodárce mít sankci vězení, byla-li učiněna ve sdělovacích prostředcích.

Je s podivem, že něco takového se děje v zemi, která je členem Evropské unie, která podepsala všechny možné úmluvy a která ctí základní i rozšířená lidská a občanská práva. Za jistých okolností by snad bylo možné pochopit tzv. preventivní cenzuru, ale i tu lze mít oprávněné pochybnosti, jenže preventivní zákaz ptát se (a to neveřejně) na cokoliv? K takovému výsledku totiž směřuje záměr a intence žalující strany.

V. PetrilákOnen novinář, Jarosław Jakimcyzk, připravuje knížku o polském finančním sektoru, v rámci shromažďování materiálů se obrátil na firmu Qumak s otázkou, kterou ji zaslal e-mailem. Tato již tuto skutečnost vyhodnotila jako pomluvu a rozhodla se novináře obvinit podle zmíněného článku trestního zákona. Soud má být zahájen 7. října.

Polsku hrozí apokalypsa

cepol 23. července 2015 „Pokud vyhrají volby, tak náš život nebude vypadat tak, jak dosud!”

 Tato slova vyřkla předsedkyně polské vlády Ewa Kopáczová v rozhlasovém rozhovoru, který poskytla stanici TOK FM. Měla na mysli stranu, které je v oposici již osm let a která podle mnoha šetření může vyhrát nadcházející podzimní parlamentní volby. Jde o právo a spravedlnost – PiS.

V rozhovoru premiérka a zároveň předsedkyně vládnoucí Občanské platformy (PO) chválila vlastní stranu a její dosavadní vládnutí - poukázala na to, že PO ví, co je ještě nutné udělat, že umí ukázat směr svého konání, neb se řídí visí, dle které Polsko má být evropské, moderní, kde bude ctěna svoboda a kde se občané nebudou styděti býti vlastenci.

Upozornila však na nebezpečí – existují totiž strany, které tyto dobré plány a úmysly chtějí zhatit. Zde měla na mysli opět oposici, zvláště PiS.

Politické zemětřesení

cepol 10.6.2015  Na tiskové konferenci dnes polská premiérka Kopáčová oznámila, že odvolává několik ministrů své vlády. Demisi po pohovoru s šéfkou vlády podali: Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat, Włodzimierz Karpiński, náměstci ministrů: Baniak, Gawłowski i Tomczykiewicz, a také poradce Jacek Rostowski. Kopaczová hovořila i s předsedou dolní komory parlamentu Radosławem Sikorským, který rovněž odstoupí.

Blíží se přestavba polské politické scény?

cepol 29.5 2015 Polská média dnes zveřejnila výsledky sociologického šetření vykonaného pro časopis Newsweek (polskou edici) společnosti Estymator. Podle tohoto průzkumu, který je prvním velkým bádáním volebních preferencí po presidentských volbách 24. Května největší podporu má nyní oposiční strana Právo a spravedlnost 9sjednocená pravice PiS a dvě menší jiné pravicové strany) s 36 procenty.

Překvapením je to, že druhé místo v tomto průzkumu patří teprve vznikajícímu hnutí rockera Pawla Kukize, kterému fandí 25 procent bádaných. Až třetí je dosud vládnoucí Občanská platforma (PO) s 20 procenty.

Na hranici volitelnosti se ocitla levicová strana SLD (Svaz demokratické levice) a další strany by se dle tohoto výzkumu do parlamentu nedostaly. Týká se to dosud spoluvládnoucí PSL (lidovců) a dalšího nově vznikajícího uskupení NowoczesnaPL Leszka Balcerowicze a Ryszarda Petru – tyto subjekty mohou počítat se 4 procenty.  Tento výzkum poskytl rovněž přepočet podpory na mandáty a tak PiS by mohl počítat s 209 křesly v sejmu, Kukizovo hnutí s 141 a PO jedynie 105. SLD by měla 5 křesel.

Průzkum byl proveden ve dnech 27. a 28. Května, dotázáno bylo 1138 dospělých respondentů.

Adam Michnik prohrál deset let trvající soudní spor s Gazetou Polskou

cepol 26.5.2015 V roce 2005, jak informuje portát telewizjarepublika.pl, Jerzy Targalski v Gazetě Polské (GP) napsal, že “Michnik ospravedlňoval korupci, pokud to bylo výhodné pro komunisty”. Tehdejší šéfredaktor GW (Wyborčé) se cítil uražen a žaloval týdeník pro pomluvu. Teprve nyní skončil vleklý spor, v němž soudy vydávaly různá rozhodnutí, nyní však Vrchní odvolací soud rozhodl, že názor Targalského publikovaný v časopisu byl politickým názorem, na který měl právo a GP to mohla otisknout. Toto rozhodnutí je konečné.

Přitom poslední rozhodnutí z března 2014  přikazovalo novinám, aby se Michnikovi omluvily, jenže nyní soud dospěl k názoru, že předchozí rozsudek byl v rozporu s evropskými standardy v oblasti svobody slova. Soud  poukázal na evropskou judikaturu, která silně hájí svobodu slova.

2. kolo volby hlavy státu - vyhrál...DUDA

cepol 25.5.2015  Je to oficiální - Státní volební komise zrovna oznámila, že polské presidentské volby vyhrál Andrzej Duda.

Získal 51,55 % hlasů. 
Poražený Bronisław Komorowski získal 48,45% hlasů.
Rozdíl činí zhruba 500 000 hlasů.

Volební účast: 55,34 proc.

24.5.2015 22.30 A. Duda 53: Komorowski 47 exit poll

Podle průzkumu vyhrál kandidát oposice, strany Právo a spravedlnost, Andrzej Duda. Účast činila dle téhož průzkumu společnosti IPSOS 56 procent, byla o 7 procent vyšší než v prvním kole. Je to pro oposici historické vítězství, první výrazný volební úspěch od roku 2005. Duda ve svém projevu poděkoval všem, kteří přišli volit a hlasovali byť i na jeho protivníka. Oznámil, že jeho presidentura bude otevřenou, že chce naslouchat I těm, se kterými nesouhlasí, neboť Polsko to potřebuje.

Komorowski ve svém proslovu uznal svou porážku, gratuloval vítězi a oznámil, že i nadále bude bojovat s agresí a nenávistí.

Kdo vyhraje?

 vp 12.5.2015 Na tuto otázku je nyní těžké odpovědět. Je možné, že po minimální porážce Občanská platforma (PO) zmobilisuje síly a budeme svědky masivní kampaně, která přesvědčí mnoho z těch, kteří v prvním kole nešli  vůbec k urnám. Vždyť volební účast nedosáhla ani 50 procent, čili lze se pokusit o probuzení pasivních voličů a získat tak převahu. Je zde voličstvo Pawla Kukize, třetího v pořadí, což jsou více než tři miliony voličů – i zde lze hledat případné stoupence stávajícího presidenta Bronislawa Komorowského. Lze, to neznamená, že se to podaří, protože vše nasvědčuje tomu, že většina z této masy voličů jsou lidé krajně nespokojení se situací v Polsku, čili lidé, kterým se nelíbí to, jak je země řízena a vedena už osm let stranou, jejímž kandidátem je president Komorowski.  ...

Oficiální výsledky 1. kola pres. voleb

cepol 12.5.2015 Státní volební komise ohlásila v pondělí před půlnocí konečné výsledky přímých voleb hlavy polského státu. Nejvíce hlasů získal kandidát oposiční strany Právo a spravedlnost Andrzej Duda -34,76 proc., zatím co dosavadní president, kandidát vládní Občanské platformy Bronisław Komorowski  obsadil druhé místo – 33,77 proc. Třetí skončil občanský, nezávislý kandidát, Paweł Kukiz, s výsledkem –  20,8.

Překvapení - podle odhadu dle exit poll v 1. kole pres. voleb vyhrál Andrzej Duda

cepol 10.5.2015 Podle průzkumu provedeného mezi vybranými voliči pro polské televisní stanice v prvním kole pres. voleb překvapivě zvítězil kandidát oposiční strany právo a spravedlnost Andrzej Duda s výsledkem 34,8 proc. hlasů, druhý skončil stávající president, kandidát vládní Občanské platformy B.Komorowski s  32,2 proc. Polaków.

Třetí místo zaujal shodně s předpoklady, ale s neočekávaně dobrým výskledkem, rockový hudebník Paweł Kukiz s  20,3 procenty hlasů. Další kandidáti dosáhli mnohem slabší výsledky:

Janusz Korwin-Mikke, strana KORWiN - 4,4 proc.

Magdalena Ogórek, kandidátka SLD - 2,4 proc.

Vrcholí volební kampaň před presidentskými volbami

cepol 7. května 2015 Podle posledních průzkumů veřejného mínění bude nutné provést druhé kolo přímé volby hlavy státu, neboť v kole prvním nikdo nezíská nadpoloviční většinu, tak zní výsledek posledního šetření společnosti IBRiS pro noviny Super Express. Výsledky dle této společnosti budou následující:

Bronisław Komorowski - 39,7 procent,

Andrzej Duda - 29 procent

a Paweł Kukiz - 14,3 procent!

Čtvrté místo zaujímá Janusz Korwin Mikke - 4,2 proc.,  následují: Adam Jarubas z PSL - 3,2 proc.a Magdalena Ogórek z SLD s podporou 2,4 proc.

Další kandidáti (celkem se jich o funkci presudenta uchází 11)  mohou počítat s voličskou podporou dotazovaných pod hranicí 2 procent. Palikot -1,7 proc., Grzegorz Braun 0,8 proc., Marian Kowalski - 0,7 proc. a Paweł Tanajno 0,1 proc. Šetření bylo provedeno 6.5. na vzorku 1100 osob.

Ogórková nechce prozradit, koho volí

cepol 16.4.2015 internetové noviny wpolityce.pl informují dnes o kuriozním rozhovoru, který měla kandidátka na presidenta Polska Magdalena Ogórek v Radiu Gdaňsk. Byla dotázána, co si myslí o polské levici. Její odpověď byla úvodem pro další velmi podivné názory, hlásané touto političkou, jejíž kandidaturu podporuje levicové Svaz demokratické levice (SLD). Ogórková odvětila – Nebudu to hodnotit. Novinářka na tuto odpověď reagovala dotazem, zda politička je voličkou levice.

Jsem hlavně nezávislou kandidátkou, která má podporu Svazu demokratické levice – odvětila Ogórková. S takovou reakcí se však novinářka nechtěla smířit a opět se zeptala, zda ve volbách hlasuje pro levici.

Především kandidují na úřad presidenta, jsem nezávislou kandidátkou, kandidátkou všech Poláků – zněla odpověď.

Jenže já se ptám koho volíte – dotírala novinářka.

A vy?

odpáčila Ogórková.

Já nevolím levici

odpověděla novinářka

Chápu

pronesla Ogórková.

A dodala:

Pokud jde o levici a to, co se na levici děje, myslím si, že jsou kompetentnější osoby nežli já, které na to mohou odpovědět.

Nejen u náš máme absurdní politické divadlo...

JUB/Slaw/ radiogdansk.pl

11 uchazečů o post presidenta Polska

cepol 31.3.2015 Státní volební komise dnes oznámila, že rozhodla o registraci do volebního klání pro květnové přímé presidentské volby jedenáct uchazečů. Ti totiž shromáždili a předali více než 100 000 podpisů, což je podmínka pro účast ve volbách.

V prvním , a pokud někdo z uchazečů získá nadpoloviční většinu hlasů zúčastněných voličů, tak v jediném kole, se o hlasy budou ucházet: Bronisław Komorowski (stávající hlava státu, kandidát vládnoucí Občanské platformy), Andrzej Duda (Právo a spravedlnost), Magdalena Ogórek (má podporu levicového Svazu demokratické levice), Adam Jarubas (kandidát vládního PSL), šéf hnutí Twój Ruch Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (strana KORWiN), zpěvák Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) a režisér dokumentárních filmů Grzegorz Braun.

Volby proběhnou 10. května. Případné druhé kolo 24. května. Podle průzkumů největší podporu má nynější president B.Komorowski, je však možné, že bude nutné druhé kolo, v němž mu se vší pravděpodobností bude konkurovat kandidát Práva a spravedlnosti A. Duda

Poláci čtou stále méně

cepol 13. února 2015    Pouze 41% Polákův loňském roce přečetlo alespoň jednu knížku. Informuje o tom Gazeta Wyborcza, znamená to, že skoro 19 mil. Našich severních sousedů v posledním roce si ani nepodrželo knížku v rukách a10 mil. Nemá žádnou doma – tyto údaje uvedla Národní knihovna v rámci každoročního šetření stavu čtenářství v Polsku. Podle těchto údajů 6,2 mil. Poláků je mimo dosah kultury písma, to znamená, že v roce  2014 nepřečetlo ani jednu knížku a ani řádku v tisku. .To Polsku dává jedno z posledních míst v Evropě pokud jde o čtení.  O tom hovoří výsledky bádání Eurobarometru z 2013 r. Ve Švédsku takřka  90 proc. osob přečetlo alespoň jedno knížku, V Holandsku to bylo – 86 proc., zatímco  v Polsku  – toliko 56 proc.

Ogórková ani pořádně nezahájila kampaň a už má potíže

 cepol 17.1.2015 Kandidátka na presidentku Svazu demokratické levice (SLD, nástupkyně PSDS, čili komunistické strany) Magdalena Ogórková (v polštině se používá firma Ogórek, čti Ogurek toto slovo česky znamená okurka) má hned zpočátku po oznámení kandidatury velké problémy.

Historici: Obsazení Krakova Sověty nebylo "záchranou města"

cepol 17. ledna 2015  (překlad zprávy z krakovského vydání portálu onet.pl) Vkročení Rudé armády do města v lednu roku 1945 r. nebylo „záchranou pro město", jak to dlouhá léta tvrdila komunistická propaganda; bylo to převzetí z rukou jednoho okupanta do rukou dalšího - uvedli historici na včerejší )16.1.2015) konferenci v Krakově.

 http://wiadomosci.onet.pl/krakow/historycy-zajecie-krakowa-przez-sowietow-nie-bylo-ratunkiem-miasta/gng0m

U příležitosti 70. výročí obsazení Krakova Rudou armádou 18. ledna, Institut národní paměti, Polska Akademia Umiejętności a školská inspekce uspořádali konferenci, které se kromě historiků zúčastnilo kolem 200 žáků škol  z Krakova, Nového Sącze, Rabki-Zdroju, vé a  Tymbarku. Na konferenci kromě přednášek proběhla rovněž soutěž o historii a promítání lotyšského dokumentárního filmu The Soviet Story”.

Zemřel Kazimierz Świtoń, disident a politik

cepol 4. prosince 2014 V Katovicích zemřel Kazimierz Świtoń, za dob komunismu disident, spoluzakladatel Svobodného odborového svazu, od roku 1991 poslanec. Informaci o jeho smrti podal portál solidarnosc.org.pl.

Byla to jedna z nejdůležitějších postav slezské oposice, patřil ke spoluzakladatelům hnutí ROPCzO (Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela), pak byl členem odborovvho svazu Solidarita. Za komunismu byl pronásledován režimem.

V roce 1992 se proslavil tím, že obvinil Lecha Wałęsu z toho, že spolupracoval s polskou komunistickou tajnou policií SB. Tehdy toto obvinění znělo absurdně, dnes se už ví, že se zakládá na historické skutečnosti.

Zemřel v nemocnici, měl 83 let.

Poláci se naštvali na českou divisi jednoho mobilního operátora, jakési mobilní té. T-mobil.
http://wpolityce.pl/…/224562-skandal-czeska-reklama-pokazuj…

cepol 3.12.2014 Není se čemu divit, protože reklama je ukazuje jako kšeftaře a podvodníky a zpráva o reklamě se šíří polským internetem. Všimli si toho, že se na onu mobiliářskou firmu obrátila dokonce i polská velvyslankyně v Praze Grażyna Bernatowiczová, která v dopise zaslaném šéfovi české pobočky oné společnosti vyjádřila svůj nesouhlas a protest.

Napsala, že je přesvědčená o tom, že ten reklamní spot je v rozporu s pravidly pro reklamu, mediální etikou a dobrými mravy. Ale dle jejího soudu reklama především škodí dobrým česko-polským vztahům. Paní velvyslankyně požaduje okamžité stažení této reklamy z vysílání.

Komentáře polských uživatelů internetu pod zprávami o tomto skandálu nejsou vůči Čechům nikterak lichotivé. A řekl bych, že to není tím, že nemají smysl pro humor.

Komunální volby v Polsku - podvod nebo cirkus?

AKTUALISACE 1.12.2014 Včera (30.11.2014) proběhlo druhé kolo komunálních voleb. Byli voleni starostové a primátoři  obcí a měst všude tam, kde v rámci většinového systému kandidáti v kole prvním nezískali nadpoloviční většinu hlasů. Ve většině velkých měst (jako Varšava, Vratislav, Lodž, Gdaňsk atd.) vyhráli kandidáti vládnoucí Občanské platformy. Tato strana tak potvrdila svou dominaci u městského viličstva. Oficiální výsledky zatím nejsou známy, protože tyto má Státní volební komise oznámit až odpoledne. Zdá se však, že tentokrát sčítání hlasů nepotrvá takřka týden, jako v kole prvním, ale opravdu bude krátké.


cepol 24.11.2014 Skoro týden trvající sčítání hlasů, mnohé nejasnosti a také prapodivné výsledky, to vše plus skandální zatčení novinářů - kteří jsou souzení za porušení nedotknutelnosti obydlí, a přitom byli společně s jinými novináři v místnosti Státní volební komise, odkud informovali o průběhu obsazení jedné místnosti, ve které komise pořádá tiskové konference, nespokojenými občany. To vše jsou volby a události po nich v Polsku.
Níže je odkaz na web TV Republika, jejíž novinář byl jedním ze zatčeným, na webu je protest polských novinářů proti tomuto skandálnímu porušení ústavy a tiskového zákona. Podpisů přibývá...
http://telewizjarepublika.pl/czesc-srodowiska-dziennikarski…

PiS neuznává výsledky voleb

cepol 23.11.2014 Předseda oposiční strany Právo a spravedlnost (PiS), která sice volby do krajských samospráv vyhrála, ale de facto prohrála, protože získala méně mandátů, než vládnoucí Občanská platforma (PO) Jarosław Kaczyński prohlásil na tiskové konferenci v Katovicích, že jeho strana výsledky oznámené včera v noci neuznává a že zorganisuje velký protest.

Podle Kaczynského výsledky vyhlášené Státní volební komisí jsou nevěrohodné.


Jeho strana využije všechny právem dovolené způsoby, aby dosáhla prohlášení voleb za neplatné. Znamená to, že výsledky napadne u všech krajských soudů. A nakonec PiS zorganisuje také demonstraci 13. prosince, v den výročí vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981.


Kaczyński se také vyjádřil k nebývale velkému počtu tzv. neplatných hlasů, kterých v těchto volbách v mnoha okrscích bylo více než 20 procent. Předseda PiS upozornil na prapodivnou korelaci mezi vysokou mírou neplatných hlasů a výborným výsledkem vládní koaliční strany PSL (lidovců).


Souhr po komunálních volbách 2014

Polský ministr zahraničí Schetyna naštval Ukrajince

cepol 24.pl 6.11.2014  < Mluvit bez Polska o Ukrajině, to je jako kdybychom o záležitostech Libye, Alžírska, Tuniska a Maroka mluvili bez Itálie, Francie, Španělska  > tato slovoa padla v rozhovoru polského ministra zahraničí s Gazetou wyborczou  -  což vzbudilo ohlas, negativní, v Kyjevě. Ukrajinci v tom toiž vidí přirovnání jejich země ke kolonii.

Tento výrok by v Polsku zůstal patrně bez povšimnutí, ale v internetu se objevily ukrajinské reakce a zdá se, že se tak ministr Schnetyna zařadí ke svému stranickému kolegovi, bývalému ministru zahr. Sikorskému, který rovněž kvůli rozhovoru, v němž řekl víc, než měl, má problémy (šlo o rozhovor pro americký portál Politico, kde uvedl, že v roce 2008 Putin Tuskowi mluvil o možném rozdělení si Ukrajiny mezi Polskem a Ruskem) má problémy a hrozí mu odvolání z funkce, do které byl odstaven (je předsedou dolní komory parlamentu).

Evropský soudní dvůr pro lidská práva se zastal Grzegorze Brauna ve sporu s polským státem

cepol24.pl Jak na své první straně jako jediné noviny v Polsku uvádí Gazeta Polska Codziennie (http://gpcodziennie.pl/34996-grzegorz-braun-wygral-w-strasburgu.html#.VFoQXjSG-0s), že známý polský režisér dokumentů Grzegorz Braun vyhrál u Evropského soudního dvora pro lidská práva (Štrasburk) proces. Polsko mu musí zaplatit odškodné 14 tisíc euro. Případ se týkal toho, že Braun prohlásil, že slavný polský jazykovědec profesor Jan Miodek byl spolupracovníkem SB, polské obdoby StB. 
Soudní dvůr ve svém rozhodnutí konstatoval, že Braun, stejně jako každý novinář, má právo se svobodně vyjadřovat, mít názory a předávat informace a státní orgány nemají právo tuto svobodu omezovat. Konkrétně v tomto případě jde o to, že v roce 2007 G. Braun v polském rozhlase uvedl informaci o estebácké minulosti, upřesnil tehdy, že profesor měl krycí jméno Jan. Reagoval tím ne předchozí Miodkovy útoky proti lustracím, že by se neměla týkat vědeckých pracovníků. Braun v tom tehdy viděl obranu vlastních zájmů profesora Miodka. Polské soudy zakázaly Braunowi toto tvrdit, shledaly, že je to pomluva, kterou nikdo nesmí rozšiřovat, aniž by to dokázal. Případ prošel všemi instancemi polské justice, takže Braunowi nezbylo, než se odvolat do Štrasburku, kde vyhrál. O jeho vítězství polská média takřka neinformují, jen GPC tuto zprávu uvedla na své první straně.

Z Polska utíkají lidé


cepol 28.9.2014 Polsko má nezaměstnanost kolem 9 %, nižší nežli např. Francie, jenže zapomíná se na to, že kdyby nebylo velké emigrace v posledních letech, tak procento lidí bez práce by mohlo být takřka dvouciferné. Podle údajů Hlavního statistického úřadu (GUS) v roce 2013 2,3 milionů Poláků dlelo v zahraničí déle než tři měsíce. Tje to mnohem více, nežli v předchozím období a znamená to, že Polsko se tímto blíží k rekordu z roku 2007, kdy výdělečná emigrace była nejvyšší. Nejhorším trendem je však to, že naprostá většina z těchto emigrantů se pravděpodobně do vlasti jen tak nevrátí. Příčiny odjezdů do ciziny jsou totiž stále tytéž - nedostatek práce, perspektiv (nejen pro mladé po škole), chybějící naděje na zlepšení celkové situace. Takže nelze se divit, že mladí emigranti si na život v cizině (hlavně ve Velké Británii, Irsku, Norsku, Německu a Holandsku) zvykají, zapouští tam kořeny, zakládají rodiny. Tyto lidi Polsko ztrácí, s nimi jejich energii a potenciál.

Zemřel bývalý diktátor Wojciech Jaruzelski

 cepol 25.5.2014 Dnes podlehl nemoci 91 letý politik proslulý tím, že v roce 1981 zavedl v Polsku stanné právo.

Jeho životopis je stejně pohnutý, jak i ta skutečnost, že nikdy za své činy nebyl odsouzen nezávislým soudem.

Wojciech Jaruzelski v těžkém stavu

Cepol 14.5:2014 Jak uvádějí některá polská média, dnes zemřel bývalý komunistický diktátor W. Jaruzelski, dožil se 91 let. Příčinou smrti byla rakovina. V posledních dnech se jeho zdravotní stav zhoršoval.  

Tuto informaci však popřela dcera generála Monika Jaruzelska, která pro portál onet.pl řekla, že stav jejího otce je těžký, ale že žije. V neděli měl mrtvici.

V roce 2013  generál byl několikrát hospitalizován. Jaruzelski byl v období let1989-90 polským presidentem a dříve nejvyšším komunistickým  funkcionářem PLR. Narodil se  6.7. 1923.

Chceš jít s dítětem k lékaři? Počkáš 5 let

cepol 3.4.2014 To není žert – informuje server niezalezna.pl, ale takto funguje Národní fond zdraví, čili polská obdoba VZP (s tím rozdílem, že je to jediná zdravotní pojišťovna pro všechny). Mazovské centrum stomatologie osmiletému dítěti dává termín 5 let na vizitu u zubaře – informuje polské médium.  Ovšem do téhož zdravotnického zařízení lze samozřejmě jít mimo pojištění – soukromě. V takovém případě není nutné čekat až tak dlouho, pouze týden.

   Polští novináři z bulvárního deníku Superexpres se chtěli přesvědčit, zda ty termíny jsou opravdu tak šílené. První otázka, kterou uslyšeli, zněla zda chtějí dítě zapsat na soukromé vyšetření anebo z pojištění. A zde je odpověď na onu druhou variantu:

 - Mohu vašeho syna zapsat na rok 2019. Ale nebojte se, část rodičů to totiž vzdává a můžete se nakonec dostat o rok dříve – uslyšela novinářka.

  Samozřejmě že lze jít s dítětem k témuž lékaři soukromě. V té samé budově a mnohem dříve. Takorát je nutno počítat s výdajem 50-100 zł (330-660 korun). Čeká se jen týden.

   Tato situace je překvapením pro Fond (tedy státní pojišťovnu). - Středisko má kontrakt do června tohoto roku, proto na zápisy s termínem 2019 nemá vůbec žádné právo. I když bude podepsána další smlouva, tak bude platit nanejvýš do roku 2017  – překla v rozhovoru s deníkem tisková mluvčí krajské pobočky Fondu národního zdraví Agnieszka Gołąbková. - Informace o termínu paní mluvčí šokovala, neboť ono centrum deklarovalo při podpisu kontraktu, že čas čekání na vizitu činí 700 dnů, tedy dva roky, nikoliv pět – uvedla....

 

kodowanie ISO-8859-2           

od 10.9.2003 počítáme - liczymy:     stat4u